Tekst Ewangelii znajdziesz na ewangelia.org
„Kiedy zabiorą im oblubieńca, wtedy będą pościć”. Jezus tak nas umiłował, że ustanowił z nami relację miłości oblubieńczej. W tej perspektywie trzeba szukać właściwego sensu naszego postu. Poszczę bo może brak mi Oblubieńca lub zepchnąłem Go w moim życiu na dalsze miejsce i chcę w ten sposób zwrócić się w pełni ku Niemu. Poszczę, bo może pośród swojej nieporadności tęsknię za Nim, jak zeschła ziemia za wodą. Poszczę, bo chcę, by ciało było podporządkowane duchowi. Post może być też pragnieniem, by Jego królestwo w pełni mogło się w nas zrealizować. Post piątku prowadzi do radości niedzieli.
