Tekst Ewangelii znajdziesz na ewangelia.org
„Oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał”. Proste obrazy przypowieści kryją głębokie prawdy o relacji Bóg – człowiek. Jestem winnicą założoną przez Pana, bo od Niego mam dar życia. On mnie wyposażył w niezbędne dary, aby wydać dobry owoc. Daje mi w dzierżawę wiele dóbr, bym nimi się posługując żył dla chwały Boga. Cóż bowiem mam, czego bym nie otrzymał?! Pan Bóg ma więc prawo wymagać ode mnie używania tego wszystkiego zgodnie z wolą Dawcy. Pycha samostanowienia zagraża każdemu z nas. Świadomość, że jestem dzierżawcą, a nie właścicielem pomoże mi bardziej cenić człowieka niż dobra materialne.
