Kategorie
Konferencje liturgiczne

Bezpośrednie przygotowanie do Mszy świętej cz. 2

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

„O Matko pobożności i miłosierdzia, Najświętsza Panno Maryjo. Ja, nieszczęsny i niegodny grzesznik, Tobie zawierzam całe me serce i przywiązanie: i uciekam się do Twojej miłości, abyś -tak jak byłaś ze swoim najsłodszym Synem przybitym do Krzyża- była też ze mną, nędznym grzesznikiem i ze wszystkimi wiernymi, którzy tu i w całym kościele Świętym będą uczestniczyć w tej Świętej Ofierze, abyśmy z pomocą Twojej łaski składali Ci Hostię w sposób godny i miły Tobie, w obecności najwyższej i jedynej Trójcy. Amen” (MR) Kolejną modlitwą, zaczerpniętą z Mszału Rzymskiego, którą kapłani mogą modlić się przed rozpoczęciem Mszy Świętej, chciałbym kontynuować omawianie reguł naszego przygotowania do celebracji Eucharystii.

Bezpośrednie przygotowanie do Mszy świętej cz. 2

Na poprzedniej katechezie omówiliśmy punktualność i odpowiedni strój. Obecnie pragniemy poruszyć może nie do końca precyzyjne określenie a mianowicie: ”Stan naszej świadomości”. Jesteśmy narodem ludzi przepracowanych. Po całym tygodniu pracy potrzebujemy odpoczynku. Jednak, kiedy jesteś przemęczony czy nie  warto się wyspać i przyjść na późniejszą godzinę, a nie -mimo padania na nos- „zaliczać” pierwszą Mszę, aby potem „mieć spokój”?

Warto wspomnieć o innym rodzaju zmęczenia, spowodowanym naszym problemem narodowym, czyli alkoholem. W tym przypadku, jeżeli w niedzielny poranek, odczuwasz skutki sobotniej kolacji, zastanów się jak godnie chcesz spotkać w Świątyni swojego Pana, Jezusa Chrystusa? Czy nie możesz przyjść na późniejszą Mszę Św.?

Dziś mamy tak łatwy dostęp do tekstów liturgicznych (internet, prasa katolicka). Przed wyjściem z domu do kościoła, warto jest zorientować się, według jakiego formularza będzie celebrowana Msza Święta, przeczytać i krótko rozważyć czytania dnia. Jeżeli jest to dzień świąteczny, można przeczytać krótkie wprowadzenie i odnieść je do danego okresu liturgicznego.

Aby owocnie uczestniczyć w Ofierze Eucharystycznej, powinniśmy stanąć przed ołtarzem „w stroju weselnym” o którym pisze ewangelista Św. Mateusz (Mt 22,11-10). To znaczy powinniśmy być wolni od grzechu ciężkiego. Należy podkreślić ten zasadniczy warunek pełnego uczestnictwa w Ofierze. Za nasze grzechy powszednie i wady przepraszamy szczerze Pana Boga na początku każdej Mszy św.. Natomiast jeżeli jesteśmy świadomi, że popełniliśmy grzech ciężki przed Mszą Świętą powinniśmy przystąpić do sakramentu spowiedzi. Tylko serce pojednane z Bogiem uzdalnia do prawdziwej jedności. Nawet wtedy jednak, gdy nie możemy przystąpić do sakramentalnej Komunii, uczestnictwo we Mszy Świętej w niedziele i święta pozostaje dla nas obowiązkowe. W tej sytuacji zawsze pozostaje nam pragnienie pełnego zjednoczenia z Chrystusem na drodze komunii duchowej.

Aby godnie przystąpić do Komunii Świętej, należy też zachować jednogodzinny post eucharystyczny, to znaczy powstrzymać się od spożywania pokarmów na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej (nie dotyczy naturalnej wody i leków).

Bezpośrednio przed rozpoczęciem celebracji dobrze jest zachować w kościele milczenie. Święte milczenie przed Mszą Świętą jest oczekiwaniem na spotkanie z Kimś wielkim, z Kimś, kto przerasta swoją nieskończonością każdego człowieka, od Kogo każdy z nas jest zależny każdego dnia swojego życia. Jest to modlitwa skupienia, przygotowująca mnie do Mszy świętej, ale zarazem pozwalająca mi wyrazić uwielbienie wobec cudownego faktu rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa w postaciach eucharystycznych.

To tylko kolejne przykładowe zasady dobrego wychowania, które nam wszystkim mogą pomóc głębiej przeżywać Mszę świętą.

Szczęść Boże.